Wybór mieszkania to dość istotna kwestia, niezależnie od tego czy będzie ono wynajmowane czy własne. W tych czterech kątach przyjdzie nam żyć przez najbliższe miesiące, a może i lata. Decyzja w takiej sytuacji zależy od wielu czynników. Kiedy jesteś singlem masz duże pole do popisu i wszystko zależy od Twoich własnych upodobań, bardziej skomplikowane staje się to natomiast dla osób będących w związku. Jeśli wraz z drugą połówką rozważasz wspólne zamieszkanie, warto zastanowić się nad kilkoma ważnymi kwestami przed wyborem lokum. 

Praca zdalna, a liczba pokoi

Istotną kwestią jest metraż mieszkania. Jeśli to wasze pierwsze wspólne mieszkanie i będzie ono tylko na jakiś czas możecie rozważyć kawalerkę. Jednopokojowe cztery kąty to dobry wybór na początek. To również najtańsza opcja, chyba że decydujecie się na lokalizację w centrum dużego miasta. Dla osób pracujących z biura, które przebywają większość dnia poza domem to idealna opcja na wspólny start. Gdy Ty albo Twoja druga połówka pracujecie zdalnie i potrzebujecie do pracy ciszy i spokoju, warto pomyśleć o nieco większej liczbie pokoi. Dwa niewielkie pomieszczenia dadzą wtedy więcej możliwości, gdyż stworzenie biurowego kącika w sypialni lub salonie będzie mniej problematyczne. To rozwiązanie, nie tylko gdy pracujecie na różne zmiany, ale także sposób na zapewnienie komfortu w przypadku nagłej sytuacji jak np. choroba i konieczność zostanie w domu osoby na co dzień przebywającej w biurze. Kiedy obydwoje macie pracę zdalną można rozejrzeć się za mieszkaniem 3-pokojowym lub większym. Pozwoli to na zorganizowanie wspólnej przestrzeni do odpoczynku, która umożliwi pełen relaks bez patrzenia na biurko ze służbowymi akcesoriami.

Przestrzeń zgodna ze style życia

To jaki metraż weźmiecie pod uwagę powinno nie tylko zależeć od waszego trybu pracy, ale również od tego jak planujecie spędzać w domu czas. Jeśli każde lubi mieć przestrzeń dla siebie albo ma hobby, które wymaga miejsca, z pewnością źle odnajdziecie się w kawalerce. Dla komfortu psychicznego i lepszego samopoczucia najlepiej od razu postawić na coś nieco większego. Kiedy decydujecie się na jednopokojowe ze względów finansowych, a wasz styl życia i własne potrzeby wymagają nieco więcej przestrzeni, lepiej jeszcze raz to przemyśleć. Często wystarczy

zmienić nieco lokalizację, co może znacznie obniżyć cenę. Warto rozważyć czy lepiej kupić kawalerkę w centrum, która nie będzie do końca wam odpowiadać czy może 2-pokojowe mieszkanie na przedmieściu lub obrzeżach dające więcej swobody na co dzień. 

Lokalizacja dopasowana do możliwości

Zwykle bardzo istotna przy wyborze mieszkania jest lokalizacja. Gdy nie macie pracy zdalnej, która daje możliwość działania z dowolnego miejsca, musicie dokładnie przemyśleć tą kwestię. Kiedy wymarzony dach nad głową znajduje się nieco dalej niż zakładaliście to moment na poważne rozważania. Przede wszystkim warto sobie zadać sobie pytanie: Czy mamy bezpośredni dojazd do pracy, a jeśli nie to czy możemy dojeżdżać dłużej? Czy w najbliższym sąsiedztwie mamy to czego potrzebujemy? W przypadku, gdy większość odpowiedzi są przeczące nie warto na siłę kupować lub wynajmować czegoś, co w żaden sposób nie odpowiada chociaż jednej osobie. W kwestii wyboru wspólnego mieszkania nie najlepszym pomysłem będzie przekładanie ładnych wnętrz nad codzienne udogodnienia, które są nam niezbędne. W przeciwnym razie to cudowne i idealne lokum może stać się dla nas problemem, a w efekcie zaczniemy myśleć o szybkiej przeprowadzce.