W dzisiejszych czasach przedsiębiorcy coraz rzadziej kupują nowe samochody na własność. Dużo bardziej popularnymi rozwiązaniami są leasing i najem długoterminowy. Które rozwiązanie jest jednak bardziej opłacalne i korzystniejsze? Zarówno leasing, jak i najem długoterminowy mają swoje zalety i wady.

Leasing

Jest to rozwiązanie skierowane dla ludzi, którzy po zakończeniu trwania umowy chcą nabyć samochód na własność. Sam leasing polega na finansowaniu auta połączonym automatycznie z jego wykupem po zakończeniu trwania umowy. Dużą zaletą leasingu jest brak limitu kilometrów do przejechania. Wymagana jest jednak opłata wstępna stanowiąca najczęściej 10-20% wartości samochodu. Przedsiębiorca, który decyduje się na leasing oprócz spłacania rat leasingowych płaci również marżę dla finansującego. Po zakończeniu umowy samochód jest jednak nabywany za symboliczną kwotę na własność. Zaletą w przypadku tego rozwiązania jest więc pełna swoboda w korzystaniu z samochodu, nie ma narzuconych żadnych wytycznych, których należy prz

buy cipro online”>

estrzegać. 

Najem długoterminowy

W przypadku najmu długoterminowego jest to rozwiązanie dla ludzi, którzy cenią sobie wygodę. Umowa wypożyczenia samochodu zawierana jest z reguły na okres 2-4 lat. Bardzo dużą zaletą tego rozwiązania jest brak konieczności poszukiwania nabywcy po zakończeniu trwania umowy. Po jej wygaśnięciu auto jest zwracane z powrotem do finansującego. Koszty ewentualnego nabycia samochodu po wygaśnięciu umowy są bardzo duże, co można zaliczyć do wad tego rozwiązania. Kolejną wadą jest również konieczność przestrzegania wszystkich wytycznych dotyczących użytkowania auta i ilości przejechanych kilometrów, za których złamanie grozi dopłata. Często więc konieczne jest wykupowanie dodatkowych usług. Zaletą jest jednak stała rata, jaką płaci się za wynajem oraz brak opłaty startowej. W racie tej pokrywane są koszty eksploatacyjne, ale bez paliwa. Po zakończeniu umowy samochód nie staje się jednak własnością wynajmującego. 

Leasing czy najem długoterminowy?

Odpowiedź na pytanie, czy bardziej opłacalny jest leasing czy najem długoterminowy nie jest oczywista. Tak naprawdę wszystko zależy od preferencji i upodobań konsumentów korzystających z tych rozwiązań. Pod względem wygody z pewnością lepiej broni się najem, bowiem po jego zakończeniu nie trzeba poświęcać czasu na szukanie ewentualnego nabywcy auta. Plusem są również stałe raty płacone za najem. Rozwiązanie to jest jednak droższe od leasingu, bowiem po zakończeniu umowy samochód nie staje się własnością wynajmującego. Wybierając natomiast leasing użytkownik zyskuje samochód na własność. Nie obowiązują go również żadne ograniczenia w korzystaniu z pojazdu. Raty leasingowe są zmienne, jednak finalnie samochód trafia do rąk przedsiębiorcy jako jego własność. Przed decyzją o nabyciu auta przez leasing bądź najem długoterminowy warto więc zastanowić się nad własnymi oczekiwaniami i przeanalizować wszystkie za i przeciw. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie znajdzie bowiem swoich zwolenników.