Odmiana wnętrza domu nie zawsze musi wymagać remontu, jest kilka sposobów, które bez dużych nakładów pracy i kosztów umożliwią odświeżenie aranżacji wnętrza. Czasem wystarczy wprowadzić do pomieszczenia jedynie kilka drobnych zmian, aby zupełnie je odmienić.

Tekstylia i poduszki

Nadanie wnętrzom nowego wyrazy, zwłaszcza w sypi

alni może polegać na zastosowaniu nowej narzuty na łóżko albo kolorowego koca. Dodanie kilku poduszek na kanapie w salonie albo zmiana poszewek na dekoracyjne z unikatowym drukiem, teksturą lub kolorem doda przestrzeni zupełnie innej energii. Poduszek nie może być jednak za wiele, aby nie ograniczały swobody przy korzystaniu z kanapy. Dodanie kolorowych akcentów, jeśli we wnętrzu panowały do tej pory jedynie beże i szarości to dobre rozwiązanie, zwłaszcza jeśli są to modne odcienie musztardowej żółci, wyrazistego fioletu lub przybrudzonego różu. W pomieszczeniach minimalistycznych i stonowanych można zastosować oryginalne bardzo zdobione i kolorowe orientalne dywany, mogą być one wyznacznikiem strefy wypoczynkowej albo jadalnej. Z kolei we wnętrzach wielobarwnych można zastosować spokojne i stonowane modele. Można także zastosować dodające pomieszczeniom lekkości delikatne zasłony latem, zimą natomiast ciężkie tkaniny, które ładnie odbijają światło, atłas i aksamit.

Oryginalne lustra i dodatki

Warto także zastosować nowe oprawy oświetleniowe, pomogą one ukryć niepożądane elementy przestrzeni i podkreślić inne. W pomieszczeniach głównie takich, gdzie dochodzi mało słonecznego światła, można zastosować oryginalne w kształcie albo zupełnie proste w formie lustra. Dodają one światła i jednocześnie optycznie powiększają przestrzeń. Duży wybór zdobionych ram luster umożliwia dobranie modeli, które zdecydowanie podkreślą albo zmienią zastosowaną stylizację.

Zastosowanie przedmiotów dekoracyjnych w dużym stopniu odmienia wnętrze, można np. blat komody ozdobić lampą retro albo jakąś oryginalną rzeźbą wykonaną z metalu, lub szkła. Komoda jest miejscem, gdzie można wyeksponować zabytkowe wydania książek albo woluminy w eleganckich oprawach. Wyjątkowego charakteru dodają nie tylko przedmioty użytkowe, mogą to być elementy pełniące wyłącznie funkcję stylizacyjną, jak np. bibeloty z różnych stron świata.

Znakomicie ożywiają wnętrza zielone akcenty w postaci dekoracyjnych roślin. Dobrze sprawdza się rośliny wiszące umieszczone wysoko pod sufitem albo takie, które nie wymagają wiele pracy, z grubymi i dekoracyjnymi liśćmi, zazwyczaj można je umieścić w zacienionych miejscach.